Geografia regionu

Podhale – geografia regionu

Podhale położone jest w dorzeczu górnego Dunajca, jednak wyłączyć z tego zakresu trzeba obszary leżące na prawym brzegu Białki i Dunajca, licząc od ujścia Białki. Na południu zahacza o region Tatr, a w większości zajmuje środkową część Kotliny Podhala. Na północy granicę regionu stanowią Gorce, czyli pasmo Beskidów Zachodnich.

Region można podzielić na Podhale Skalne, rozciągające się od Brzegów i Bukowiny po Witów, Kościelisko i Zakopane, i Niżne Podhale, obejmujące swoim zasięgiem Kotlinę Nowatorską, północne ramiona pogórza Bukowińskiego i Gubałowskiego, północne pogórze Gorców i tereny nad górną Rabą i Skawą.

Do największych miejscowości Podhala należą Nowy Targ, będący historyczną stolicą regionu, Zakopane, Czarny Dunajec, Białka Tatrzańska, Biały Dunajec, Bukowina Tatrzańska, Chochołów i Poronin.

Kraina Podhalan

Charakterystyczną grupą etniczną na tym terenie są Podhalanie. Górale, mówiący charakterystyczną gwarą podhalańską, prawdopodobnie przywędrowali w te regiony z Małopolski. Zróżnicowane wpływy takich grup jak ludność góralska z północnych stoków Karpat i wysokogórscy pasterze z okolic Rumunii.

Oczywiście ogromny wpływ na tę grupę miała też kultura ogólnopolska, jednak pewne odcięcie od ludności żyjącej na nizinach pozwoliła na swobodne mieszanie się kultur, co doprowadziło do wyodrębnienia się szczególnej kultury góralskiej. Poza językiem, wyróżnia ich również charakterystyczny strój z elementami ozdobnymi i jedzenie.

Tradycyjna kuchnia podhalańska obfituje w takie rarytasy jak białe sery i oscypki. Co ciekawe, na Skalnym Podhalu nie wypiekano chleba, dostarczano go z Nowego Targu głównie do pensjonatów. Zamiast pieczywa jedzono moskole, czyli placki pieczone na blasze. Największym przysmakiem podhalan była kwaśnica.

Atrakcje Podhala

Na Podhalu kwitnie sektor turystyczny, o czym świadczy popularność takich miast jak Zakopane czy Białka Tatrzańska. W zimę wielką popularnością cieszą się stoki narciarskie, natomiast latem turyści chętnie wybierają się na szlaki turystyczne, pełne malowniczych krajobrazów, zaś najwięksi śmiałkowie porywają się na zdobywanie najwyższych szczytów regionu. Ciekawą propozycją są również tutejsze jaskinie – jest ich ponad 800.

Nie tylko są pięknymi obiektami przyrodniczymi, ale stanowią również nie lada gratkę dla bardziej zaawansowanych grotołazów – wiele spośród nich ma tunele o długości ponad stu kilometrów!